Bochánky maritozzi podle starých Římanů - historické recepty

Top Recepty, Moučníky

Suroviny na recept Bochánky maritozzi podle starých Římanů - historické recepty

500 g hladké mouky
25 g čerstvého droždí
100 g krupicového cukru
250 ml vody
špetka soli
2 žloutky
100 ml oleje
30 g rozinek
30 g nahrubo sekaných vlašských ořechů
30 g sekané kandované citrusové kůry (jemně strouhaná kůra z 1 pomeranče)
citronová kůra z 1 citrónu strouhaná
na potření:
2 bílky
150 g krupicového cukru
100 ml vody
náplň:
500 ml smetany ke šlehání
moučkový cukr dle chuti

Recept s postupem

  1. Něco z historie: Tyto bochánky, kterým se pro jejich jemnost a nadýchanost snad nevyrovná žádný náš mazanec nebo vánočka, pekli už staří Římané. Těsto, vydatně ochucené rozinkami a citrusovou kůrou, přislazovali medem. Neměly strávníky příliš zasytit, jejich úkolem bylo naopak trávení ulehčit. I proto se maritozzi v Itálii hojně pekly v období středověku, hlavně u příležitosti půstu. Jejich název je odvozený od výrazu maritus (lat. manžel) a traduje se, že péct je měly dívky pro své snoubence, aby tím dokázaly, že jsou připraveny vejít do manželského svazku. Dle jiné pověry se pak mohly pekařkám těch nejlepších bochánků maritozzi dvořit nejlepší z mladíků, kteří byli v okolí k dispozici…

  2. Droždí utřete s 1 lžičkou cukru, přilijte trochu vlažné vody a dobře promíchejte. Zvlášť promíchejte mouku se zbylým cukrem, solí a citrónovou kůrou, do důlku přilijte rozpuštěné droždí, žloutky, olej a vlažnou vodou zadělejte vláčné těsto. Dobře je prohněťte a zapracujte do něj spařené, dobře osušené rozinky, sekané ořechy a kandovanou, příp. strouhanou citrusovou kůru.

  3. Opětovně propracované těsto nechte pod fólií 2 hodiny kynout. Jakmile zdvojnásobí objem, krátce je na pomoučeném válu přehněťte a rozdělte na 12 dílů o hmotnosti cca 90 g. Z každého vypracujte bochánek a všechny nechte na plechu s papírem na pečení 30 minut dokynout. Každý pak vytáhněte do podoby oválku, povrch potřete prošlehaným bílkem a ještě je nechte chvíli kynout.

  4. Pečte je pak v troubě vyhřáté na 180 °C 15 až 18 minut dorůžova. Mezitím připravte cukerný rozvar: Vodu svařte s cukrem do podoby sirupu a horkým z trouby vyjmuté bochánky potřete. Zchladlé podélně nakrojte (nedokrajovat!), každý opatrně rozevřete a dovnitř nastříkněte dle chuti oslazenou pevnou šlehačku.

  5. Náš tip: Bez náplně vydrží tyto bochánky pod skleněným zvonem, případně v krabici s alobalem několik dní. Lze je také zamrazit na prkénku a zmrzlé zabalit sólo do fólie či sáčků, aby k sobě nepřimrzly. Rozmražené opět prokrojte a naplňte…


Líbí se vám tento skvělý recept? Sdílejte tnto top recept!